- REKLAMA -fotopasca welltar 7310 pro

V obci Veľký Kamenec sa potvrdil v poradí druhý prípad nákazy AMO na Slovensku u uhynutej domácej ošípanej. Obec sa nachádza blízko obce Strážne, kde bol potvrdený prvý prípad AMO.

Odobratá vzorka bola zaslaná na laboratórne vyšetrenie do národného referenčného laboratória pre africký mor ošípaných na veterinárnom ústave vo Zvolene. Pri uhynutej ošípanej bolo potvrdené, že príčinou úhynu je infikovanie vírusom afrického moru ošípaných.

Pred úhynom táto ošípaná prejavovala zmeny zdravotného stavu ako je zvýšená teplota, poruchy pohybového aparátu a kožné zmeny. V danom chove sa v čase úhynu nenachádzala iná ošípaná.

Vzdialenosť od prvého miesta výskytu je cca 5,5 km a od spoločnej Slovensko-maďarskej hranice cca 4 km. Opatrenia na zabránenie šírenia nákazy sú podobné ako v obci Strážne a všetky ošípané budú utratené a bezpečne odstránené vo veterinárnom asanačnom ústave. Zdroj nákazy nie je doposiaľ jasný. V obciach Strážne aj Veľký Kamenec boli vydané opatrenia určujúce zákaz chovu ošípaných.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno