- REKLAMA -fotopasca welltar 7310 pro
Vedci na Sibíri zostali šokovaní po tom, čo na východe Ruska objavili mŕtve šteňa z obdobia praveku. Nevedia však úplne presne, či je to pes alebo malé vĺča. Vďaka ďalším skúmaniam zistili, že mŕtvola sa na danom mieste nachádzala až 18 000 rokov.

Prastaré mláďa

Ruskí vedci neďaleko Jakutska na Sibíri objavili prastaré mláďa. Táto oblasť je veľmi známa práve svojimi bohatými paleontologickými nálezmi. Mŕtvolu zvieraťa vedci odoslali na Oxfordskú univerzitu, kde britskí experti zistili, v ktorom období žilo. Bolo to podľa všetkého až dobe ľadovej, teda zhruba pred 18 000 rokmi. Napriek tomu sa ostatky našli v skutočne zachovalom stave. Bola zachovalá srsť, zuby aj nos zvieraťa.

Ďalšie testy potvrdili, že sa jedná o samca. Stále však nie je jasné, či je to mláďa psa alebo vlka. David Stanton, pracovník Výskumného strediska pre paleogenetiku vo Švédsku, uviedol, že zvyčajne býva jednoduché to rozlíšiť. V tomto prípade je to ale zložitejšie, nakoľko exemplár siaha až do obdobia, v ktorom sa predpokladalo, že niektoré druhy vlkov boli domestikované a stávali sa z nich psy.

„Zároveň bol koniec doby ľadovej obdobím dramatických zmien v biotopoch, čo viedlo ku konkurencií inváznych druhov a zeme klímy,“ spresnil David Stanton.

Doteraz stále nie je jasné, kedy presne boli psy domestikované. Štúdie z roku 2017 naznačili, že sa tak stalo pred 20 000 až 40 000 rokmi, čo viedlo k rozdeleniu populácie európskych vlkov. Jeden z najstarších exemplárov podobný psovi pochádza tiež z Ruska. Jeho starodávnu lebku spred 33 000 rokov vedci objavili v roku 2011.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno