- REKLAMA -fotopasca welltar 7310 pro

Podľa najnovšej štatistiky Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE) sa v Belgicku objavilo ďalších 13 prípadov nakazených diviakov na AMO od 13. januára 2019. Z toho 11 bolo najdených uhynutých a dva boli ulovené. Všetky pozitívne kusy diviakov pochádzali z nárazníkovej oblasti a ohniska na juhu Belgicka.

V priebehu januára bolo potvrdených 113 pozitívnych prípadov, čo je najviac od októbra 2018. V októbri to bolo 139 nakazených diviakov.

AMO Belgicko

Opatrenia vo Francúzsku

Na základe týchto uhynutí diviačej zveri sa vo Francúzsku zosilňujú ochranné opatrenia, ktoré majú zabrániť vniknutiu vírusu AMO na ich územie štátu. V januári 2019 vznikla tzv. „Biela zóna“ na francúzskej strane hranice, kde sa majú vystrieľané všetky diviaky. Cieľom Bielej zóny je preventívne znížiť stav diviačej zveri na minimum, aby sa úplne  zabránilo k prenosu vírusu zo zvierat na belgickej strane hranice.

Podľa francúzskeho ministra poľnohospodárstva Didiera Guillauma žije v tejto oblasti 500 až 600 diviakov. Majú byť vystrieľané približne za 2-3 týždne. Myšlienkou je vytvoriť zónu bez diviačej zveri, ktorá bude obklopená 1,5 m vysokým oplotením. Okrem toho bude na hraniciach vytvorený zhruba 100 kilometrov dlhý plot. Náklady sa tak vyšplhajú na niekoľko miliónov eur. Ako logistická podpora bude lovcom slúžiť 40 vojakov francúzskej armády.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno